Derneğimiz Hakkında

Saygı Değer Hemşehrilerimiz;

Sivas ilimizin 17 ilçesinden biri de Gürün’dür. Gürün’ün tarihi çok eskilere dayanır. Bugün 2797 km²’lik arazisi, 2 Nahiyesi, 61 köyü ile yaklaşık 40 bin nüfusu barındırmaktadır. 11 ilköğretim okulu, 32 birleştirilmiş sınıf, 2 lise, 1 yüksek okulu ile okuma-yazma oranı %98’dir.

Demeğimiz 1992 yılında Ankara’da, kurucu üyeler Mahir Kondu, İbrahim Kekeç, Doğan Yalçınkaya, Mustafa Yılmaz, Necati Moğalkoç, Selami Yiğittürk, Sakine Gülpınar, ve Tuğrul Aktaş tarafından kurulmuştur. Yenimahalle Demetevler’de kendi mülkü olan bir binada Gürünlülere hizmet vermektedir. Dernek binasının bir kısmı 4 kişinin kalacağı bir şekilde düzenlenmiş, Gürün’den bir iş takibi için kısa süreli gelen ve yatacak yeri olmayanların kalmalarına olanak sağlanmıştır.

Derneğimizin çalışmaları özellikle Gürün’e yöneliktir. Doğduğumuz, etkisiyle yoğrulduğumuz ve özlemle andığımız Gürün’e, Gürünlülere hizmet etmek, Gürün’ün zarif özelliklerini yaşatmak ve okuyarak yükselmek isteyen zeki çocuklarımıza burs vererek öğrenimlerine katkı sağlamak derneğimizin birinci amaçlarındandır.

Gürünlü olup da üniversitede okuyan; 1996-1997 öğretim yılında 12, 1997-1998 öğretim yılında 15, 1998-1999 öğretim yılında 18, 1999-2000 öğretim yılında 25, 2000-2001 öğretim yılında 28, 2001-2002 öğretim yılında 34, 2002-2003 öğretim yılında 50 öğrenciye burs vermenin onurunu yaşıyoruz.

Öğrenci burslarına büyük katkıları olan değerli hemşehrilerimizden Orhan Köseoğlu, Celal Özdemir, Feyzullah Arslan, Hikmet Cebecioğlu, Sait Kekeç, Ercüment İstek Kekeç, Nurettin Özdemir, Mustafa Karamollaoğlu, Hakkı Uma, İsmail Kocabaş, Murat Kartal, Namık deveci, beyefendilere, Yıldız Turgay hanımefendiye, başka katkıları olan tüm hemşehrilerimize öğrenciler adına şükranlarımızı sunuyoruz.

Ancak derneğimize başvuran üniversite kazanmış çok sayıda fakir öğrencimize burs verememenin üzüntüsünü yaşamaktayız. Bu öğrencilerimizin okumalarını sağlamak için yapacağınız bağış, vereceğiniz zekat-fitreleriniz çok önem taşımaktadır. Zekat ve fitre vererek yerine getireceğiniz bu kutsal görevinizi, Ankara Gürünlüler Derneğinin sadece eğitim (burs) hizmeti görevini yürütmek için açılan 106355 nolu P.T.T çek hesabına yatırarak gerçekleştirebilirsiniz.

Derneğimizin bugüne kadar Gürüne götürdüğü hizmetler;
1- Burs verdiğimiz öğrencilerin tamamı Gürün doğumlu, Gürün’de ikamet eden ve Gürün Lisesi mezunudur.
2- Gürün Ã?ayboyu Mahallesi Atatürk İlköğretim Okulu ek binasının yapımı.
3- 40 yataklı Gürün Öğretmen Evi’nin malzemelerinin temini ve döşemelerinin yapımı.
4- Gürün’de bir sokağın ışıklandırılması ve kaldırım taşlarının döşenmesi.
5- Gürün Kurultay Camisi minaresinin onarımı.
6- Gürün’deki liselere 1’er adet bilgisayar verilmesi.
7- Gürün’ün tüm okullarına ansiklopedi ve okul kitaplarının dağıtımının yapılması.
8- Gürün Alabalık Festivalleri’nde maddi ve manevi destek sağlanması, organizasyon çalışmalarında görev alınması.
9- Derneğimizce “Yeşil Gürün Haber Bülteni” adı altında ayda bir yayınlanan 8-10 sayfalık gazete çıkarılarak üye ve hemşehrilerimize ücretsiz olarak dağıtılması.
10- Ayrıca yukarıda belirtildiği gibi, Ankara’da yatacak yeri olmayan kısa süreli, iş takibi için gelen hemşehrilerimize kalacak yer temin edildiği gibi, işlerin takibinde de yardım yapılmaktadır.

Derneğimizin Ankara’da bugüne kadar yaptığı çalışmalar;
1- Her yıl geleneksel hale gelen ” Gürün Gecesi”ni düzenleyerek hemşehrilerimizin bir araya gelmelerinin sağlanması.
2- Derneğimiz kadın kollarının ayda bir dernek binasında toplanarak çay partilerinin verilmesi.
3- Yılda bir defa Gürün’ün meşhur “Ekşili Köftesi” yapılarak hemşehrilerimizin bir araya getirilmesi.
4- Kadın kollarımız yılda bir defa” Sulu Hedik” yaparak hemşehrilerimizin bir araya getirilmesi.
5- Ankara’daki tüm hemşehrilerimizi, vefat eden hemşehrilerimiz hakkında haberdar ederek, cenaze törenlerine katılım sağlanması, ailelerine destek olunması.
6- Ankara’daki tüm hemşehrilerimizi, hemşehrilerimizin mutlu günlerinde ( Düğün, nişan, terfi, mezuniyet vb.) haberdar ederek, mutlulukların artmasının ve paylaşımının sağlanması.
7- İhtiyaç sahibi birçok hemşehrilerimizin kışlık odun kömür ve ramazan aylarında gıda ve giyim dağıtımının yapılması.

Derneğimiz bugüne kadar hiçbir siyasete girmeden, siyasi amaç ve ayrım gözetmeden 600’e yakın üyeye özveriyle hizmet vermektedir. Başarılar bizlerin değil Gürünlülerindir.

Ankara Gürünlüler Derneği olarak diyoruzki:
Anketlere göre Ankara’nın % 7’si Sivaslıdır. Eğer güç birliği yaparsak birçok şeyi başarırız. Sivas’ın daha çok kalkınmasına katkı sağlarız. Örneğin; Ankara’daki Sivaslı milletvekili adaylarını, belediye başkanı ve meclis üyesi adaylarını siyaset gütmeden desteklemeliyiz. Bir noktada birleşmeliyiz. Sivil toplum örgütleri olarak örgütlenelim, iyi koordine olalım, isteklerimizi bilelim.

Allah’ın ülkemizi doğal afetlerden, savaşlardan ve krizlerden korumasını diler, 2000’li yılların Türkiye’mize Sivas’ımıza ve tüm hemşehrilerimize uğurlu yıllar ve hayırlı ramazanlar olmasını temenni eder saygılar sunarız.